fbpx
Středočeský krajVšechny kraje

Vzhůru na Klepec

 

Ten den opravdu počasí nepřálo, ale jak víte, TuGu vyráží téměř vždy. A tak není divu, že si nenechal ujít takovou zajímavost, jakou je přírodní památka Klepec I. a II., kousek od Českého Brodu. Pozoruhodné žulové skalní útvary na jeho vrcholech jistě stojí za návštěvu a zhlédnutí. A pak, mezi vrcholy je pěkná třešňová alej s chutnými plody. Neméně pěkná je i stromová alej mezi obcemi Limuzy a Mrzky s výhledem na okolní rovinatou krajinu. Návrat zpět do místa startu vede údolím podél potůčku Hradešínka, který vám v určitém místě může připomínat údolí nedaleké říčky Šembery. A pokud si někdo z vás natrhá trochu třešniček do pytlíčku, může si doma upéct recept gurmána – třešňový mřížkový koláč. Tak prosím, nepijte na třešně a pěkné putování českou krajinou přeje TuGu.

Recept gurmána
Třešňový mřížkový koláč

Těsto: 300 g hladké mouky + na podsypání, ¼ lžičky soli, 180 g másla, 4 lžíce studené vody
Náplň: mísa čerstvých třešní, 2 lžíce kukuřičného škrobu, 7 lžic cukru krupice, 1 vejce, kousek vanilkové pasty
Dokončení: mandlové lupínky na posypání, 1 vejce na potření, cukr moučka

Mouku promícháme se solí, měkkým máslem a vodou. Zpracujeme hladké těsto, které necháme v lednici asi ½ hodiny odpočinout. Pak ho rozdělíme na 2 poloviny a vyválíme placky. Jedním těstem vyložíme kulatou zapékací formu a vytáhneme okraje. Třešně vypeckujeme, promícháme s kukuřičným škrobem, cukrem a vejcem. Směs naneseme na těsto a rozložíme mandlové lupínky. Z druhé placky nakrájíme proužky a vytvoříme na koláči mřížku. Koláč potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme ho při 180°C asi 40 minut. Koláč necháme vychladnout a před podáváním ho pocukrujeme. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Okres Kolín, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z parkoviště u Skřivan po žluté až do obce Limuzy. Tady kousek neznačenou silnicí až na cyklostezku 8210 do obce Mrzky. Zde navážeme na zelenou, po které dojdeme k rybníčku Kbelka. Zde odbočíme vpravo a pokračujeme po další cyklostezce SOS do Skřivan. Zde už vede žlutá značka a ta turisty dovede do místa startu, na parkoviště pod Klepcem.

Jak daleko

9 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi s opatrností, turista, zdatný turista

Tip na ubytování e-pobyty.cz

 

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.