fbpx
Středočeský krajVšechny kraje

Bylinkové zahrady Botanicus a zřícenina Mydlovar

Hned vedle Lysé nad Labem nachází se obec Ostrá a v ní Centrum řemesel a bylinkové zahrady Botanicus. Středověká vesnička, která je součástí areálu, je plná řemeslné výroby. Zde si mohou vaše děti i s vámi na vlastní kůži, za vedení zkušených řemeslníků, vyzkoušet, jak taková výroba před lety probíhala. Na vesničku navazuje i velká bylinková a užitková zahrada s množstvím odpočinkových a relaxačních míst. Zde také probíhají výstavy a divadelní vystoupení. Při návštěvě před lety náš mladší syn prohlásil: ,,To byl můj nejkrásnější den v životě“. Vám všem přeji, ať máte takových dnů co nejvíce, třeba právě v Ostré a v Botanicu. Také nezapomeňte, že i v okolí je možné výletničit, třeba právě jako my – na zříceninu hradu Mydlovar. Šťastnou cestu vám přeje TuGu. A to by nebyl turistický gurmán, aby nepřidal inspirující recept, který se přímo váže k naší návštěvě.

Recept gurmána
Levandulový sirup

1 kg krupicového cukru, 1,5 l vody, 1–2 citrony + šťáva ze 2 citronů, 100 g levandule

Do velké sklenice nasypeme cukr a zalijeme ho vroucí vodou. Přidáme na tenké plátky pokrájený citron, citronovou šťávu a levandulové květy.  Vše promícháme, sklenici uzavřeme nebo překryjeme plátýnkem a necháme stát při pokojové teplotě 2 dny. Každý den promícháme. Pak sirup přecedíme přes jemné sítko a slijeme. Pokud chceme sirup uchovávat déle, přidáme na začátku trošku kyseliny citronové. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Okres Nymburk, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Po prohlídce Centra řemesel Botanicus pokračujeme z parkoviště po modré značce směrem zřícenina hradu Mydlovar. Ze zříceniny se zpět na parkoviště můžeme dostat již neznačenými lesními cestami v Přírodní rezervaci Mydlovarský luh – viz přiložená mapa. V poslední části trasy se neznačené cesty napojí opět na modrou, která nás dovede zpět do místa startu.

Jak daleko

7 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Více o centru Botanicus na botanicus.cz 

Tip na ubytování e-pobyty.cz

 

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.