fbpx

Bylinkové zahrady Botanicus a zřícenina Mydlovar

Hned vedle Lysé nad Labem nachází se obec Ostrá a v ní Centrum řemesel a bylinkové zahrady Botanicus. Středověká vesnička, která je součástí areálu, je plná řemeslné výroby. Zde si mohou vaše děti i s vámi na vlastní kůži, za vedení zkušených řemeslníků, vyzkoušet, jak taková výroba před lety probíhala. Na vesničku navazuje i velká bylinková a užitková zahrada s množstvím odpočinkových a relaxačních míst. Zde také probíhají výstavy a divadelní vystoupení. Při návštěvě před lety náš mladší syn prohlásil: ,,To byl můj nejkrásnější den v životě“. Vám všem přeji, ať máte takových dnů co nejvíce, třeba právě v Ostré a v Botanicu. Také nezapomeňte, že i v okolí je možné výletničit, třeba právě jako my – na zříceninu hradu Mydlovar. Šťastnou cestu vám přeje TuGu. A to by nebyl turistický gurmán, aby nepřidal inspirující recept, který se přímo váže k naší návštěvě.

Recept gurmána
Levandulový sirup

1 kg krupicového cukru, 1,5 l vody, 1–2 citrony + šťáva ze 2 citronů, 100 g levandule

Do velké sklenice nasypeme cukr a zalijeme ho vroucí vodou. Přidáme na tenké plátky pokrájený citron, citronovou šťávu a levandulové květy.  Vše promícháme, sklenici uzavřeme nebo překryjeme plátýnkem a necháme stát při pokojové teplotě 2 dny. Každý den promícháme. Pak sirup přecedíme přes jemné sítko a slijeme. Pokud chceme sirup uchovávat déle, přidáme na začátku trošku kyseliny citronové.

Kde

Okres Nymburk, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Po prohlídce Centra řemesel Botanicus pokračujeme z parkoviště po modré značce směrem zřícenina hradu Mydlovar. Ze zříceniny se zpět na parkoviště můžeme dostat již neznačenými lesními cestami v Přírodní rezervaci Mydlovarský luh – viz přiložená mapa. V poslední části trasy se neznačené cesty napojí opět na modrou, která nás dovede zpět do místa startu.

Jak daleko

7 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Více o centru Botanicus na botanicus.cz 

Tip na ubytování e-pobyty.cz

 

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *