Dnes jsme navštívili pozoruhodné místo nově zrekonstruovaných a přestavěných Winternitzových mlýnů, známých také jako Automatické mlýny. Ty byly postaveny podle návrhu Josefa Gočára. Stavba z počátku 20. století byla poháněna vodou z umělého kanálu Halda. Po 101 letech byl provoz mlýnů ukončen. Chvíli trvalo než se rekonstrukce a přestavby chopil soukromý investor, který pak společně s krajem dal mlýnům nový život. V původním mlýnu je galerie s kavárnou, turistické informační centrum, vyhlídková věž a v těsném sousedství je pak nová budova galerie města Pardubic GAMPA. Je pěkné, když se dílo podaří a slouží novému účelu tak, jak se to doufám povedlo v Pardubicích.
Jen asi 24 km od Pardubic se nachází městečko Nasavrky. Tady se ještě po malé obhlídce města vydáváme na okruh do kaňonu Chrudimky. Pěkné údolí a kamenité koryto stojí určitě za návštěvu. Během zpáteční cesty do Nasavrk jsme si nemohli nechat ují rozhledničku Boika s výhledem na Chrudim, Pardubice a nedaleké Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Kralický Sněžník. Abyste nepřišli o váš pravidelný recept, přikládám tentokrát návod na přípravu batátovo – dýňového krému zde.
Kde
Okres Pardubice a Chrudim, Pardubický kraj, Česko
Kudy, kam, co
Po prohlídce Automatických mlýnů v Pardubicích budeme vyrážet z města Nasavrky z náměstí po modré turistické značce až k rozcestníku Peklo. Tady odbočíme vlevo a nyní po zelené dojdeme až k Hradišťskému vodopádu. Zelená zde vede opět vlevo a do kopce. My ale budeme pokračovat rovně kaňonem Chrudimky až k přehradní hrázi vodní nádrže Křižanovice I. Zde se stezka spojí se žlutou a pokračuje ve směru Křižanovická přehrada – rozc. Na rozcestníku odbočíme opět doleva a po zelené uděláme malý oblouček, abychom se vrátili po asi 800 metrech na žlutou značku. Žlutou pak doputujeme na rozcestník České Lhotice. Tady budeme pokračovat do Nasavrk po modré značce, a to až na již zmíněné náměstí.