fbpx
Středočeský krajVšechny kraje

Z Máminky na Veliz a zpět

 

Z předpovědi na jasné a slunečné počasí zbylo jen pěkné odpoledne. V lesích zbytky sněhu a chladný vzduch. Krušná hora a Nový Jáchymov nám ne neprávem připadají jako Krušné hory a Jáchymov v západních Čechách. Těžbu a zpracování železné rudy však už připomínají jen domky těžařů v lesích a zvláštní cihlové stavby v obci Otročiněves. My ale hledáme první projevy tak očekávaného jara a pěkné výhledy na okolní krajinu poblíž křivoklátských lesů. Panoramata bez viditelného zásahu člověka – takový jsem měl pocit při pohledu z luk v okolí vrcholu Veliz. Z některých míst prostě nespatříme žádnou obec, silnici, ani sloup elektrického vedení. Jako by krajinu opustila lidská civilizace a po ní zůstaly jen louky a lesy. Tak někdy může vypadat česká krajina v srdci naší země. Pěkné jarní putování vám přeje TuGu.

Kde

Okres Beroun, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z parkoviště Na Vartě jdeme po modré turistické značce na Krušnou horu a na rozhlednu Máminky. Dolů pak neznačenou stezkou navazující v přímém směru na modrou odbočku k rozhledně a zpět na Vartu. Odtud po žluté značce směr hora Veliz. Když dojdeme až k rozcestníku Veliz, sejdeme ze žluté značky vlevo k Bílé skále. Pak lesní cestou z kopce až na NS Lesní panorama – Veliz. Asi po 300 metrech dojdeme na frekventovanou silnici a zde se dáme opět vlevo. Po silnici jdeme asi 200 metrů, a pak zabočíme zase doleva. Lesní cestou určenou pro cyklisty dojdeme až na žlutou značku, po které se vrátíme zpět do míst našeho startu na Vartě.

Jak daleko

12 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S kočárkem, s dětmi, turista, zdatný turista

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.