fbpx
Všechny krajeZe světa

Vláčkem do Oybinu

Žitavská úzkokolejná železnice nás ze zastávky v Zittau Sűd odvezla krajinou Žitavských hor až do cílové zastávky Kurort Oybin.  Vagónky tažené parní lokomotivou, čisté prostředí, milá obsluha, pěkné výhledy, němečtí i čeští turisté. V Oybinu, kde byla konečná stanice, jsme měli možnost buď projet městečkem vláčkem až ke zřícenině středověkého hradu a kláštera posazeného na návrší pískovcového kuželu, nebo jít pěšky. Volíme trasu pěšky a nelitujeme. Lázeňské městečko, pěší zóna, upravené parčíky, potůček, jezírko, prostě poklidná atmosféra vhodná pro relax těla i ducha.  Před vlastním vstupem do komplexu hradu navštěvujeme žlutý kostel Bergkirche. Kostel je zčásti zasazený do pískovce. Dřevěné stěny jsou malované a vytvářejí dojem prostorových obrazců. Po zdolání schodů v pískovci a zaplacení vstupného vstupujeme hradní branou do ohromného komplexu hradu a kláštera s možností výstupu na rozhlednu. Jsou zde překrásné výhledy na okolní krajinu, vzdálené město Zittau i na obec dole pod hradem.  Zčásti se pohybujeme po ruinách, zčásti přírodou po vrcholu pískovce. Objekt je tak velký, že jsme po hodině prohlídky  už zcela vyčerpaní. Opouštíme hrad a cestou, která navazuje na turistické značky, obcházíme vrch, údolím pískovcových skal a potůčků až na železniční zastávku Kurort Oybin a vlakem zpět do Zittau. Výlet mohu vřele doporučit, už proto, že celá atrakce je velice blízko českých hranic. A proto vzhůru s TG za hranice našich  sousedů.

Kde

Zemský okres Zhořelec, spolková země Sasko, Německo

Kudy, kam, co

Z vlakové zastávky v Zittau Sűd do Kurort Oybin (nebo také Ojivín). Cesta se zastávkami trvá pomalou rychlostí cca 40 minut. Zde vystoupit (dále to ani nejede) a pěší zónou, po červené turistické značce až k neznačené odbočce na hrad. Po jeho prohlídce sestoupit po neznačené cestě až na asfaltku (Ritterweg), zde se napojíte na červenou značku. Ta se asi po 100 metrech potkává se zelenou. Dále pokračujeme po této zelené značce údolím pískovcových skal až na nádraží Kurort Oybin. Vláčkem pak zpět do Zittau.

Jak daleko

3,4 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.