fbpx

Prales pralesů, tak to je Žofín

V samém srdci Novohradských hor se nachází cíl dnešního putování, prales pralesů, Žofín. Jedná se o nejstarší prales v pevninské Evropě. Téměř 140 let se zde netěží, ani se jinak nezasahuje do zdejšího ekosystému. Oku smrtelníka je však dovoleno spatřit jen okraj pralesa,  dovnitř se legálně vstoupit prostě nedá. I tak je jistě pozoruhodné sledovat přes ohrady, na mnoha místech popadané, jak se obhospodařovaný les liší od toho divokého. Já měl pocit praturisty. Cesty okolo pralesa jsou asfaltové, což je v samém kontrastu s divočinou. Musíme si však uvědomit, že nedaleko odtud vedla ostře střežená státní hranice s Rakouskem.  Dobré pocity při pozorování přírody vám přeje TuGu.

Kde

Okres Český Krumlov, Jihočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z parkoviště v Žofíně po zelené turistické značce až k Huťskému rybníku. Zde odbočíme doleva a lesní asfaltovou cestou jdeme asi 1,6 km až k odbočce, tam se dáme doleva a po 3,7 km opět vlevo. Tak dojdeme zpět na místo startu, k restauraci Lesovna Žofín. Viz mapa cesty.

Jak daleko

10 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.