fbpx
Středočeský krajVšechny kraje

Petrovickou naučnou stezkou

Vyhlášená, ale ne příliš udržovaná je tato naučná stezka vedoucí krajinou Týnčanského krasu na Sedlčansku. Trasa vede mírně zvlněnou krajinou, často lesními pěšinami a okolo potoka Brzina. Dotýká se krasu s jeho typickými rysy, jako je propadání a jeskyně. Těch je tu údajně na 19. Asi naprosto jedinečnou je pak Divišova jeskyně, která je běžné veřejnosti nepřístupná a v doběa našeho příchodu probíhala u jejího vchodu jarní očista. Cestou nás těšilo teplé počasí a klid krajiny rozprostírající se v okolí potoka Brzina s řadou mlýnů. Přeji vám všem pěkné jarní potouláníčko v klidu a míru. TuGu

Recept gurmána
Nádivka s jarními kopřivami

3–4 hrsti mladých kopřiv, 100 g másla, 600 g uzeného masa, 8 lžic hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 6 vajec, 8 lžic smetany, sůl, pepř, muškátový oříšek, hrst petrželky, plátky mandlí na posypání

Kopřivy spaříme ve vroucí vodě, slijeme, necháme okapat a nadrobno je nasekáme. Máslo rozpustíme a částí vymažeme zapékací mísu vyloženou pečicím papírem. Uzené maso nakrájíme na malé kostičky. V míse smícháme mouku s kypřicím práškem, přidáme žloutky, zbylé máslo, smetanu a vše promícháme. Přidáme tuhý sníh z bílků, sůl, pepř, muškátový oříšek podle chuti, opět zlehka promícháme a nakonec vmícháme nadrobno posekanou petrželku, kopřivy a uzené maso. Směs rozložíme do pekáčku, poklademe mandlemi a pečeme při 180°C asi 20–30 minut. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Okres Příbram, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Začínáme v obci Krašovice, odkud se vydáme po červené turistické značce směrem k rozcestníku Červený mlýn. Tam se napojíme na NS Petrovicko. Po ní dojdeme až k Divišově jeskyni. Tady se z NS odpojíme a zpět se vracíme po modré k Červenému mlýnu. Zde se opět vrátíme na červenou, která nás dovede zpět do Krašovic.

Jak daleko

11 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Tip na ubytování: e-pobyty.cz   

  

 

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.