fbpx
Ústecký krajVšechny kraje

Na Radovesické výsypce u Bíliny

Původně jsme se jeli podívat do míst, kde se vyskytují poslové jara – chráněné bledule. Tip na takové místo je u Lukova a stejnojmenného potoka v Českém středohoří. (Za tip chci poděkovat naší odborné poradkyni, botaničce Věře Hroudové). Kousek od Lukova je velmi zajímavá Radovesická výsypka. A tam jsme namířili hned po obhlídce začínajícího květenství bledulí.
Rekultivovaná výsypka a krajina, která vznikla po takovém zásahu do přírody i života lidí přináší jistý pozměněný pohled na možnosti lidské činnosti. Ten den našeho putování touto umělou krajinou mě přivedl k zvláštní myšlence. Kolik energie bylo věnováno k tomu, aby příroda dostala další šanci a zda by ty hektolitry spotřebované nafty nestačily k výrobě elektrické energie, kterou lidé tak nezbytně ke svému modernímu způsobu života potřebují, bez další těžby uhlí. Je to nepředstavitelné, kolik hlušiny a hlíny je třeba přesunout pro trochu uhlí, kterou pak spalujeme a kterou vyrábíme kýženou elektrickou energii.
V den naší návštěvy sice svítilo slunce, ale foukal i silný a vytrvalý vítr, který snižoval pocitovou teplotu. Vítr nám říkal, že žijeme na naší zemi a krajina nám nebyla tak cizí, jaká teď vystupuje z fotografií, které vám předkládám. Jeďte se tam podívat a prožívat ty pocity a ujistěte se, zda to má cenu a jak takové zásahy působí na vás i ostatní obyvatele těchto regionů dotčených těžbou a její nápravou. Dnešním receptem na špenátovou roládu zde se snažíme přivolat jaro a teplé, slunečné počasí.

 

Kde

Okres Teplice, Ústecký kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z parkoviště plavecký bazén v Bílině jdeme po modré turistické značce až k rozcestníku Bořeňská vyhlídka. Zde už značku opustíme a touláme se neznačenými stezkami dle přiložené mapy tak abychom poznali co nejvíce zajímavých míst a výhledů v této umělé krajině.

Jak daleko

11,4 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Tip na ubytování  e-pobyty

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.