fbpx
Středočeský krajVšechny kraje

Na Makovou horu

Ani nepřízeň počasí nás neodradila a my společně s kamarádkou Janou vyrážíme na výlet do oblasti Sedlčanska, konkrétně na poutní místo Maková hora. Nejprve sestupujeme do údolí, jež zde zanechala řeka Vltava, kterou lidé spoutali přehradou zvanou Orlická. Ta dnes slouží hlavně k zachycení přívalových dešťů a povodní. Šedo a mlhavo pak nemohlo pokazit pohled na mírně zvlněnou krajinu, tak typickou právě pro tento kraj. A jak už jsem psal mnohokrát, není špatného počasí, je jen špatné oblečení a špatná nálada. Když by se snad na vaší duši přeci jen kousek té šedi usadil, pak není nic jednoduššího, než si upéct sladký koláček a nejlépe makový, když jdeme na Makovou horu. Dobrou chuť vám přeje TuGu.

Recept gurmána
Makové šneky z bramborového těsta

Náplň: 200 ml mléka, 100 g moučkového cukru, 2 vanilkové cukry, 300 g mletého máku
Těsto: 200 g másla, 200 g moučkového cukru, 2 vejce, 500 g hladké mouky, 1 kypřicí prášek do pečiva, špetka soli, 500 g vařených brambor, 1 vejce na potření

Svaříme mléko s cukry, vmícháme mák a za stálého míchání ho povaříme asi 5 minut. Směs necháme vychladnout. Měkké máslo ušleháme s moučkovým cukrem, přidáme vejce, mouku, prášek do pečiva, sůl a jemně nastrouhané brambory. Zpracujeme těsto, které rozdělíme na 2 díly. Z každého vyválíme obdélník, potřeme ho mákem, svineme a ostrým nožem nakrájíme na kolečka silná asi 2 cm. Klademe je na plech, potřeme je rozšlehaným vejcem a pečeme při 180°C asi 20 minut. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Okres Příbram, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

My zaparkovali na návsi v obci Smolotely a vydali se po zelené značce směrem na Bohostice. Tady zelená navazuje na žlutou a ta nás dovede až do Solenic, kde kříží červenou. Po ní se vydáme přes Makovou horu zpět do místa startu – Smolotel.

Jak daleko

13,5 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Tip na ubytování  e-pobyty.cz

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.