fbpx

Morava plná jeskyní

 

Morava a hlavně Moravský kras, to je místo plné jeskyní, propadání nebo vyvěrání a zase propadání, závrtů a podzemních prostorů ústících až na povrch v podobě vchodů do jeskyní. Jsou ale také památky, které s touto morfologií krajiny souvisí, jako jsou železářské hutě, paleontologická naleziště, archeologické nálezy ze života prvních lidí na našem území nebo místa těžby fosfátové hlíny využívané jako výborné hnojivo. Podobný osud měla i veřejně přístupná jeskyně Jáchymka, kde se také fosfátová hlína těžila. A tak v jeskyni vznikla i pěkná propast. My jsme se pustili alespoň do prvního patra jeskyně na průzkum. Nikým a ničím nerušeni, kromě netopýrů, poznali jsme pravé dobrodružství jeskyňářů. Chlad a ticho, velké i malé prostory, krasová výzdoba, hladká i zvrásněná skála. My putovali krasovým údolím od staré hutě u Adamova až k vyhlášené Býčí skále. Cestou jsme potkali již zmíněnou jeskyni Jáchymku a viděli prokazatelně pravé vyvěrání Jedovnického potoka pod Krkavčí skalou. Odpoledne se ještě vydáváme na prohlídku největších jeskynních prostorů v ČR, a to Sloupsko-šošůvské jeskyně. Uf, bylo toho opravdu hodně, ale stálo to za to. A co vy, už jste také nějakou jeskyni prozkoumali? Neváhejte a napište své tipy. Nejlepší příspěvek oceníme. Váš TuGu

Kde

Okres Brno-venkov, Jihomoravský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Vydáme se od Staré huti u Adamova (Františčina huť) po modré turistické značce až k jeskyni Býčí skála. Ostatní místa byla dosažena automobilem.

Jak daleko

1,5 km Z A do B

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.