fbpx
Jihomoravský krajVšechny kraje

Jeskyně Výpustek, poutní kostel Křtiny a Rudické propadání

 

Tentokrát vás chci pozvat na tři krátká zastavení na Jižní Moravě, severně od Brna do oblasti Moravského krasu. Nejprve se projdeme podzemními prostory jedné z nejstarších přístupných jeskyní na našem území – jeskyně Výpustek. Její devastace odpovídá ranému chování člověka objevitele, dobyvatele a bojovníka. Využití této prostory se měnilo s dobou až do současné podoby, se kterou vás seznámí podzemní expozice. Z útrob jeskynního komplexu pak přejíždíme do nedaleké obce Křtiny s unikátním barokním poutním kostelem Jména Panny Marie. A naše dnešní poslední zastavení je v místě tak typickém právě pro Moravský kras, podobné byste u nás v Čechách jen těžko hledali. Je to Rudické propadání. Jedelský potok zde mizí do podzemních prostor, aby se po necelých 15 kilometrech dostal opět na povrch. To uvidíte v dalších příspěvcích.  Tak rozhodně neseďte a vyrazte třeba jen na krátkou procházku. Doporučuje TuGu

Kde

Okres Blansko, Jihomoravský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

U jeskyně Výpustek a u poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách je pro návštěvníky připraveno dostatečně velké parkoviště.

V Rudicích vyrážíme po zelené turistické značce od větrného mlýna směrem dolů z kopce k Rudickému propadání.

Jak daleko

1 km Z A do B, od větrného mlýna v Rudicích k Rudickému propadání

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.