fbpx
Moravskoslezský krajVšechny kraje

Z Vikštejna a okolo říčky Moravice

Navštívili jsme krajinu tak vzdálenou, ale i tak podobnou té naší. Cesta nás vedla po úbočí nad údolím čisté a průzračné vody říčky plné života a rostlin zvané Moravice. Její voda je využívána pro město Ostrava. Já měl sice namířeno chytat ryby, ale počasí a chuť k toulání byly silnější. A tak zase procházíme krajinou plnou zeleně a klidu. A jak tak tomu bývá, nad údolím řek vznikají historické stavby v podobě hradů a tvrzí. Ne jinak tomu je i nad řekou Moravicí, kde se nachází zřícenina hradu Vikštejn s pověstí o bílé paní. Tu jsme sice neviděli, zato jsme si prohlédli poměrně rozsáhlé hradní podzemí a vylezli na vyhlídkovou věž, která je součástí zříceniny. Pak už nás čekala dlouhá cesta proti i po proudu řeky s několika zastávkami u bývalých břidlicových dolů. Těžba břidlice je pro tento kraj tradiční a typická. Protože úlovků nebylo mnoho, přikládám recept na bulgurový salát s lososem zde.

Kde

Okres Opava, Moravskoslezský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z parkoviště Vikštejn (nad hradem) jdeme po modré turistické značce, nejprve na prohlídku volně přístupného hradu a potom dále směrem k rozcestníku Pod Vikštejnem. Zde se napojíme na zelenou značku, po které dojdeme až k rozcestníku Zálužné – Most. Dále budeme pokračovat po červené, údolím řeky až k rozcestníku Podhradí – bus.  Tady vede modrá značka a po ní se vrátíme zpět na naše parkoviště odkud jsme vycházeli.

Jak daleko

19,6 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi s opatrností, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.