fbpx
Ústecký krajVšechny kraje

Tabulová hora Úhošť

To je taková nádhera, když objevíte něco, co vás opravdu dostane a ještě počasí při tom objevování vše náležitě podtrhne. Tak taková byla naše odpolední výprava na tabulovou horu Úhošť. To jméno je téměř nezapamatovatelné, ale to místo se nám vrylo pod kůži. Nádherné výhledy na nedaleké Doupovské hory, Krušné hory a obří Mosteckou pánev s pěti viditelnými elektrárnami, bílým dýmem stoupajícím z chladících věží, vodní nádrž Nechranice a v pozadí České středohoří – tak to nikde jinde z jednoho místa určitě neuvidíte. A ještě je tu prostor tabulové hory s pasoucími se stády ovcí, plné tajemství a duchů původních obyvatel. My horu opouštěli, už když se den loučil a nad krajinou vyšel Měsíc v úplňku. To byl opravdu nezapomenutelný zážitek a abychom ten nápor emocí vydrželi, doma jsme si pochutnali na náležitě odleželém guláši. Na takovou dobrotu je tu recept gurmána:

Recept gurmána
Hovězí guláš s kapary

4 lžíce sádla, 500 g cibule, 1,3 kg hovězí kližky, 2 lžíce sladké papriky, ½ lžičky drceného kmínu, sůl, pepř, chilli dle chuti, 2 bobkové listy, hovězí vývar dle potřeby, 2 lžíce kaparů, 2–3 krajíce staršího chleba na zahuštění

V hrnci necháme rozpustit sádlo, na něm zpěníme cibuli nakrájenou na kroužky, přidáme maso nakrájené na kostky a chvíli za stálého míchání opékáme. Pak přidáme sladkou papriku, promícháme, necháme rozvonět, ale pozor, aby se nepřipálila. Směs podlijeme vývarem, přidáme drcený kmín, sůl, chilli koření, bobkové listy, kapary a za občasného promíchání necháme dusit asi 3–4 hodiny, dokud není maso úplně měkké. Ke konci přidáme na malé kousky nalámaný starší chleba, kterým guláš zahustíme. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Okres Chomutov, Ústecký kraj, Česko

Kudy, kam, co

Z obce Pokutice po červené turistické značce až na vrchol Úhošť

Jak daleko

2,6 km z A do B

Pro koho a co s sebou

S dětmi s opatrností, turista, zdatný turista

Tip na ubytování e-pobyty.cz       

 

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.