fbpx
Liberecký krajVšechny kraje

Putování za Nesmrtelnou tetou a do Pekla

Jak asi tušíte, inspirací k tomuto výletu byl film Nesmrtelné teta a zajímavé lokace právě z míst použitých v pohádce. Cílem dnešního putování byly tedy průrvy, obec Zahrádky, Novozámecký rybník a údolí Peklo. Hlavní roli pak ve filmu hrála Mnichovská průrva, kterou se do Novozámeckého rybníka přivádí voda z Bobřího potoka. Obě průrvy, Mnichovská i Novozámecká, jsou hluboké záseky do pískovcových skal, kterými se přivádí a odvádí voda rybníka. Podobné byste v Čechách asi jen těžko hledali. Vlastní obec Zahrádky a její okolí pak oplývá pro turisty tak atraktivními celky, jako jsou pískovcové skály a pralesní údolí. Pískovce jsou zde zabarveny železitými oxidy do červena s řadou jeskynních prostor přírodního i umělého původu. Téměř zpod každé pískovcové skály vyvěrá voda a i v zimním období jsou jezírka plná zelených vodních rostlin. To musíte vidět na vlastní oči, a tak neváhejte už ani minutu a vyrazte. Příroda je vám otevřená.

Kde

Okres Česká Lípa, Liberecký kraj, Česko

Kudy, kam, co

Od Novozámecké průrvy naučnou stezkou až k pozorovatelně umístěné nad hladinou rybníka. Odtud se pak musíme vrátit na frekventovanou silnici a po ní jít až k Mnichovské průrvě. (Zde se natáčela jedna ze scén Nesmrtelné tety a rybník je tu napájen z Bobřího potoka.) Pak už jdete jen po červené turistické značce směr nepřístupný zámek Zahrádky a dále do údolí Peklo až ke Skautské skále. Od ní můžeme pokračovat do České Lípy a vlakem zpět do Zahrádek, anebo, tak jako my, zpět stejnou cestou až do Zahrádek k Novozámecké průrvě U Staré Pošty.

Jak daleko

15 km tam i zpět

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

 

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.