fbpx
Středočeský krajVšechny kraje

Okolo Vraňansko – hořínského plavebního kanálu

Po týdenním pochodování po horách Hrubého Jeseníku jsme museli tentokrát úplně změnit styl. Tak zbylo, jak jinak, než vyrazit do rovin v okolí dolního toku Vltavy těsně před soutokem s Labem. Vraňany – místo pověstné jahodářstvím a jahodami a také vodního kanálu, oplývá nejednou technickou zajímavostí. Mám na mysli hned několik zdvižných mostů, které umožňují proplutí minimálně zámořských plavidel. Jeden z nich je pak v česku unikátem a to v most v Lužci nad Vltavou. Je to zatím jediný zdvižný železniční most u nás. Pokud tento most a další chcete na vlastní oči vidět, musíte do Vraňan a do jejich okolí vyrazit. A protože bylo v polabské nížině opravdu pořádné horko, čekal na nás doma lehký letní osvěžující salát, na který recept naleznete zde.

Kde

Okres Mělník, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z Vraňan po modré turistické značce až k rozcestníku Zelčín most. Zde se napojíme na NS Vrbno – Zelčín. Po naučné stezce půjdeme jen krátce a to na parkoviště Zoopark Zelčín. Zde se budeme snažit neznačenou stezkou dostat dle mapy až na cyklostezku jdoucí podle Vltavy. Po ní dojdeme až do obce Lužec nad Vltavou k místní lávce přes Vltavu. Tu však nebudeme překonávat a budeme se snažit po neznačené stezce podél Vltavy vrátit zpět, na modrou značku vedoucí do Vraňan, odkud jsme vycházeli. Upozornění: cesta podél Vltavy mezi Lužcem a Vraňany je velmi zarostlá a tak jsme tuto část prošli po místních polnostech.

Jak daleko

13,8 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.