fbpx
Všechny krajeZe světa

Malý okruh okolo Spišského hradu

Vyrážíme ze základny v Popradu autem do oblasti, kterou bych nazval Spiš a Slovenský ráj. Cestou na Spišský hrad, dominantu celého širého kraje, objevujeme něco neočekávaného a pozoruhodného -Sivou Bradu. Travertinová kupa stará 10 000 let skýtá nejedno tajemství a překvapení. U úpatí mini hory vyvěrá několik minerálních pramenů a z jednoho výrazně vodou probublává plyn. Okolo pramenišť je pak navrstvený a vysrážený travertin, který tvoří vrstvy a kaskády. Celá oblast je oprávněně národní přírodní rezervací a blízkost poměrně velkého uzavřeného parkoviště dokládá její minulou slávu a popularitu. Na samém vrchu kupy je Pútnická kaplnka sv. Kríža a vyschlé jezírko (spíše proláklina) ze kterého syčí plyn. Jedinečné jsou pak porosty teplomilných rostlin, některé vázané jen k tomuto místu. A pak tu jsou další dva cíle dnešního putování – Žehra s jedinečným kostelem Svatého Ducha a Spišský hrad. Z Žehry jsme pěšky vyrazili na okruh okolo Spišského hradu. Výlet jsme zakončili podvečerní zastávkou ve vyhlášené Spišské Kapitule. Den to byl naplněný zážitky a poznáním přírody našeho blízkého souseda. Pěkné dny a dobré sousedské vztahy vám přeje TuGu. A jako prémii přikládám typický spišský recept  zde.

Kde

Okres Spišská Nová Ves, Košický kraj, Slovensko

 

Kudy, kam, co

Z obce Žehra jdeme po žluté turistické značce směrem na parkoviště pod Spišským hradem. Neznačenou cestou pak vystoupáme na prohlídku Spišského hradu. Po prohlídce pokračujeme zpět na parkoviště pod hradem a dále po zelené značce až k rozcestníku Spišský Hrad rázcestie. Zde odbočíme vpravo a po silnici dojdeme do obce Hodkovce. Tady se napojíme na naučnou stezku Sivá Brada – Dreveník, po které se vrátíme zpět do obce Žehra.

Jak daleko

8 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

 

 

 

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.