fbpx
Ústecký krajVšechny kraje

Horou, lesem a loukou Českého středohoří

Původně jsme chtěli vyjít pouze na Hradišťanskou louku, která je proslulá řadou neobvyklých rostlinných společenstev podhorských luk. Jaké bylo však naše zklamání – na louce nebylo kromě travin nic k vidění. Louka byla zřejmě nevhodným zásahem zbavena všech svých původních zvláštností. A tak jsme byli rádi, že jsme si alespoň cestou na druhý cíl, Lipskou horu, natrhali květ černého bezu, ze kterého jsme doma připravili sirup. Lipská hora je pak druhou nejvyšší z Českého středohoří s unikátním výhledem na skupinu hradů v jejím okolí i do nekonečného vnitrozemí Čech. Hodně úspěchů při nacházení něčeho nového a minimum zklamání vám přeje TuGu.

Recept gurmána
Sirup z černého bezu

15–20 květenství černého bezu, 1 litr vody, 500 g cukru krystalu, šťáva z 1 citronu

Květenství černého bezu lehce omyjeme. Vodu převaříme a necháme vychladnout. Květy vložíme do vody a necháme v chladu louhovat do druhého dne. Pak si připravíme čistý hrnec a přes čisté plátýnko bezinkovou vodu přecedíme. Přidáme cukr a za stálého míchání zahříváme maximálně do 40°C, dokud se všechen cukr nerozpustí. Nakonec přidáme citrónovou šťávu. Sirup nalijeme do uzavíratelných sklenic a sterilizujeme. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Třebenice, okres Litoměřice, Ústecký kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z obce Lhota (Třebenice) po červené až na vrchol Lipské hory. Z hory pak sejdeme a navážeme na neznačenou lesní cestu, která nás dovede na silnici, po které vede značená žlutá. Ta nás dovede až na červenou. Po té pokračujeme směrem na PR Hradišťanská louku a hradiště Hradišťany (Mukov). Po prohlídce se vrátíme zpět na červenou a po necelém kilometru narazíme na lesní cestu odbočující vlevo. Po ní dojdeme zpět na červenou a posléze na žlutou, která nás dovede zpět do místa dnešního startu – Lhoty.

Jak daleko

14 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi s opatrností, turista, zdatný turista

 

Sdílejte tento článek

2 komentáře: „Horou, lesem a loukou Českého středohoří

  • Úžasné záběry a ty barvy! Člověk má pocit, že tam je, stačilo by přidat vůni lesa. 🙂
    Díky, TuGu!

    Reagovat
    • I tobě díky Same za pochvalu a skvělé korektury.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.