fbpx
Ústecký krajVšechny kraje

Hájem Petra Bezruče na zříceninu hradu Petršpurk

Návštěva turisticky zajímavých cílů se musí někdy podřídit vzdálenosti od bydliště a někdy také počasí.  Tak tomu bylo i v případě našeho dnešního putování, jehož výběr byl počasím ovlivněn. Vyplatilo se to a my vyrazili za pěkného podzimního počasí krajinou přírodní památky Háj Petra Bezruče u Petrohradu. Krajinou žulových balvanů, vyhlídek, zřícenin, mohutných stromů a rybníků. Právě u jednoho takového rybníku, na kterém právě probíhal výlov, jsme dnešní výlet ukončili. Bylo tam dokonce možné zakoupit si čerstvě vyloveného kapříka. Jeden rybí recept můžete nalézt i zde.

Recept gurmána
Pečený kapr na česneku a slanině

600 g kapra, 200 g anglické slaniny, 6 stroužků česneku, 2 lžíce hladké mouky, 1 velká cibule, 1 lžička mleté sladké papriky, 100 g másla, olej, drcený kmín, sůl, pepř, 600 g brambor, 150 ml smetany, 100 g másla

Česnek si rozdělíme na dvě poloviny. Jednu část prolisujeme a druhou nakrájíme na plátky. Filety z kapra nakrájíme na pruhy a potřeme prolisovaným česnekem. Nasolíme, okořeníme drceným kmínem a necháme uležet do druhého dne v ledničce. Hladkou mouku smícháme s mletou paprikou. V této směsi kapra obalíme a přebytečnou mouku sklepneme. Zabalíme do plátků slaniny. Cibulí nakrájenou na kolečka vyložíme dno pekáčku. Přidáme plátky česneku a na cibuli vložíme kapra. Vše přelijeme rozpuštěným máslem s olejem. Kombinací másla a oleje zabráníme přepalování tuku. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180˚C 25–30 minut. Servírujeme se šťouchanými máslovými brambory: Brambory překrájíme a uvaříme v osolené vodě do měkka. Scedíme je, přidáme máslo a smetanu a rozšťoucháme. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Okres Louny, Ústecký kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z návsi v obci Stebno jdeme po červené turistické značce (s odbočkou k památníku obětem povodně) a dojdeme až k rozcestníku Petrohrad pod zříceninou. Zde odbočíme vpravo a pokračujeme dále po zelené značce. Asi po 2 km odbočíme opět doprava a neznačenou lesní cestou dojdeme zpět do obce Stebno, odkud jsme vyráželi. A protože u nedalekého rybníka Blatno právě probíhal výlov, udělali jsme si k této atrakci malou odbočku.

Jak daleko

9,3 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.