fbpx
Ústecký krajVšechny kraje

Za hlaváčkem jarním na Milou a Tobiášův vrch

Tento výlet jsme zasvětili jarní květeně Českého středohoří. Nejprve jsme navštívili vyhlášenou lokalitu s výskytem hlaváčka jarního na Tobiášově vrchu u obce Kozly. Asi 500 metrů od lokality se dá zastavit u místního hřbitova a dále k vrchu dojít pěšky. Žluté květy hlaváčku jsou zdaleka viditelné a nelze je přehlédnout. Na vrchu jsme strávili asi půl hodiny a pak se autem přesunuli do nedaleké obce Milá pod stejnojmenným vrchem. Je to nádherný vrch s výskytem vzácné i méně vzácné květeny a s opravdu dalekými výhledy do okolní krajiny. Můžeme zde spatřit Krušné hory, České středohoří, hrad Hazmburk, Říp  i roviny okolo řeky Ohře a možná ještě víc. Záleží samozřejmě hlavně na dobré viditelnosti a schopnosti se orientovat. Protože bylo ještě dost času, snažili jsme se celý vrch Milá obejít. To nebylo tak snadné a my putovali často cestou necestou, polem nepolem, ohradníkem pro skot až jsme nakonec dorazili na plochý, ale za to význačný tzv. Písečný vrch, který je opředený historickou těžbou křemence, písku a nálezy předmětů, které sahají až do doby paleolitu. I zde je pěkný pohled na okolní krajinu. A protože je jaro v plném proudu, přikládám jeden z typicky jarních receptů na jarní kuřátko s bylinkovou nádivkou zde.

Kde

Okres Louny a Most, Ústecký kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

První zastavení bylo u hřbitova obce Kozly a dále pěšky na nedaleký Tobiášův vrch (neznačeno).

Druhé zastavení výletu bylo z obce Milá po modré značce na vrchol Milá a dále až do obce Bečov. Zde uhneme vlevo a po silnici dojdeme na Písečný vrch a pak zpět do obce Milá. Velká část trasy bohužel vede po silnicích a tak jsme zvolili raději trasu těžko popsatelnou, ale zato bez provozu dopravy.

Jak daleko

12,1 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi s opatrností, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Jeden myslel na “Za hlaváčkem jarním na Milou a Tobiášův vrch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.