fbpx
Středočeský krajVšechny kraje

Svatojánský okruh v bílém

Ten zmatek musí přestat. Je to Loděnice, nebo Kačák? Zaručeně je to ale srdce Českého krasu a tomu také odpovídá výjimečnost tohoto místa a to údolí Loděnice nebo též údolí Kačáku, chcete-li. V pravém centru pak leží, alespoň pro mě, tajemstvím obestřené poutní místo Klášter benediktinů ve Svatém Janu pod Skalou s jeskyní, kde údajně přebýval i sv. Ivan, nebo snad Jan. Z této části pak vyvěrá silný pramen, jeho voda v zemi přebývá až 20 let a na povrchu pak vyvěrá silně minerální voda, která se tu kdysi stáčela pod názvem ,,Ivanka“. Dnes se zde před výstupem na sklání masiv nad klášterem můžete osvěžit chladivou vodou. My udělali okruh okolo celého údolí po skalnatých úbočích s řadou neopakovatelných vyhlídek. A i v zimním období to stálo za to a holé stromy ještě vše umocnily. Dobré se musí podtrhnout něčím dobrým, a tak přikládám recept na pikantní vepřovou směs zde.

Kde

Okres Beroun, Středočeský kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Vyrážíme z Hostimi po silnici jdoucí na Beroun. U křížku pak odbočíme vpravo a cestou dle přiložené mapy dojdeme až na červenou turistickou značku, po které sestoupíme do údolí až ke klášteru. Cestou se kocháme vyhlídkami do údolí, které jsou v nepřístupné oblasti a tím porušujeme zákon. Od kláštera stoupáme dále po červené až na vyhlídku u kříže. Z vyhlídky se pak kousek vrátíme zpět na NS Svatojánský okruh, po kterém můžeme navštívit skanzen Solvayovy lomy. Naučnou stezkou se po krátké době napojíme na zelenou turistickou značku. Ta nás zpět zavede do místa startu, obce Hostim.

Jak daleko

8,4 km vycházkový okruh

Pro koho a co s sebou

S dětmi s opatrností, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.