fbpx
Všechny krajeZe světa

Okruh Súľovskými skalami

Nedaleko od Bílých Karpat a Javorníků, na slovenské straně, nachází se skalní město tvořené slepenci – Súľovské skaly. Jedinečný, relativně nevelký slepencový ráj tvoří skalní jehly, brány, okna, jeskyně, věže i skalní hřiby. Dále je tu celá plejáda nádherných rozhledů jak do údolí pod skalami, tak také do údolí Váhu, na Javorníky i na Bílé Karpaty. Tohle místo nedaleko od hranice s Českou republikou si rozhodně nenechte ujít, určitě stojí za vaši návštěvu. TuGu

Recept gurmána
Halušky s brynzou

600 g brambor, 300 g polohrubé mouky, 2 lžičky soli, 200 g špeku, 250 g brynzy, 3 jarní cibulky

Brambory oškrábeme a nastrouháme na jemno. Přidáme polohrubou mouku, 2 lžičky soli a zamícháme těsto. Špek nakrájíme na malé kostičky a opečeme ho na pánvi. Do většího hrnce nalijeme vodu, osolíme ji a přivedeme k varu. Těsto na halušky si rozetřeme na prkénko a ostrým nožem odkrajujeme malé kousky rovnou do vroucí vody. Necháme povařit asi 8 minut, halušky slijeme, rozdělíme na talíře, vmícháme brynzu a polijeme vyškvařeným špekem. Nakonec porce posypeme nakrájenou jarní cibulkou. (další recepty od TuGu zde)

Kde

Súľov-Hradná, Žilinský kraj, Slovensko

Kudy, kam, co

Z parkoviště hrad Súľov po zelené turistické značce směrem na Súľovský hrad a dále k rozcestníku Lúka pod hradom, prameň. Zde pokračovat po zelené značce až k rozcestníku Pod Roháčom. Tady odbočíme a po žluté značce strmě sestupujeme do údolí s malou odbočkou do jeskyně Šarkania diera. Když sestoupíme do údolí, pokračujeme neznačenou cestou loukami ke kolibě a dále Súľov Hradná a zpět na parkoviště hrad Súľov.

Jak daleko

7,8 km (5 hodin) vycházkový okruh pro náročné turisty

Pro koho a co s sebou

Doporučuji s dětmi až od 12 let, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.