fbpx
Olomoucký krajVšechny kraje

Na Švýcárnu a Vysoký vodopád v Jeseníkách

Každé hory v Čechách a na Moravě mají svoje jedinečné a specifické rysy podle kterých by je našinec dokázal po chvíli rozeznat. Takové jedinečné jsou i Jeseníky, hlavně pak oblast Hrubého Jeseníku, kde jsme se o letošních prázdninách pěšky a za neuvěřitelných veder pohybovali. Jako výchozí bod volíme Červenohorské sedlo, kde je parkoviště i zastávka autobusu. Sinice, která sedlo překonává z Koutů směrem Lázně Jeseník i opačně, má sama o sobě neopakovatelné motoristické kouzlo a je hojně využívána pro spanilé jízdy motorkářů i automobilistů. Je to zážitek ze serpentýn, který bychom jinde u nás jen těžko hledali. My ale už šplháme směrem ze sedla ještě výš a to na turistickou chatu Švýcárna. Cestou jsme okouzleni řadou úchvatných výhledů i podmáčených luk a bažin. Za to vše se můžeme ještě osvěžit na již zmíněné chatě. Vaří zde dobře a i nějaké to pitivo zde dostanete za mrzký horský inflační peníz. Dlouho však neleníme, cesta před námi je dlouhá i my se už těšíme na Vysoký vodopád. Ten není úplně tak přístupný, ale při troše opatrnosti ho lze i zblízka shlédnout. Celé údolí Studeného potoka na mě pak působilo obdobně jako potoky v Jizerských horách nad Hejnicemi. Patnáct kilometrů za úmorného vedra je patnáct kilometrů a tak něco dobrého by určitě bodlo. My měli v Loučné v restauraci určitě něco jiného, ale pro vás mám zde také něco dobrého z naší domácí nabídky a to recept na kuře a brambory z jednoho pekáče, recept naleznete zde.

Kde

Okres Jeseník, Olomoucký kraj, Česko

 

Kudy, kam, co

Z Červenohorského sedla po červené turistické značce až na turistickou chatu Švýcárna. Tady se červená setká s modrou značkou, po které se vydáme směrem k rozcestníku Nad Albrechtovem. Zde odbočíme vlevo a lesní cyklistickou cestou 6210 dojdeme až na žlutou značku, která nás dovede na parkoviště i autobusovou zastávku Filipovice.

Jak daleko

15,6 km z A do B

Pro koho a co s sebou

S dětmi, turista, zdatný turista

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nenech si ujít nové tipy na výlety! Přihlaš se k odběru novinek od TuGu a dostávej upozornění na nové články do e-mailové schránky.

Vaše údaje udržujeme v bezpečí a s nikým dalším je nesdílíme. Váš e-mail využijeme pouze k přihlášenému odběru novinek z webu Turistický gurmán.